Przejdź do treści
Strona główna » Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2022

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2022

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – dzień ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, który jest szansą zarówno dla indywidualnych wolontariuszy, jak i organizacji zaangażowanych w wolontariat na promocję swoich działań na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Więcej o tegorocznym dniu wolontariusza możesz przeczytać na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – czym jest dla mnie?

Dla mnie ten dzień jest okazją do wspomnień wolontariatów, w których brałam udział (lub rozpoczęły się) w mijającym roku. Zarówno pod względem liczby wydarzeń, w jakich brałam udział, jak i liczby dni, które spędziłam na wolontariacie. Zacznijmy od listy wydarzeń, aby to w miarę sensownie uporządkować:

  • Biathlon dla każdego, Krosnowice (1 dzień)
  • Special Olympics National Games, Berlin 2022 (9 dni)
  • European Youth Olympic Festival 2022 Bańska Bystrzyca (8 dni)
  • European Championships Monachium 2022 (5 dni)
  • Infoshare Gdańsk 2022 (3 dni)
  • program mentoringowy DareIT (listopad 2022 – marzec 2022)

Jak widać powyżej – poza programem mentoringowym spędziłam na wolontariacie 26 dni (prawie cały miesiąc!). Co roku powtarzam sobie, że muszę zmniejszyć liczbę wydarzeń, w jakie się angażuję… I co roku jest ich coraz więcej 🙂 Myślę, że stwierdzenie iż jestem nałogową wolontariuszką nie będzie przesadzone (choć wśród moich wolo-przyjaciół są osoby, które potrafią poświęcić na wolontariat ZNACZNIE więcej czasu).

Biathlon dla każdego, Krosnowice

miedzynarodowy dzien wolontariusza krosnowice

Wolontariat podczas akcji “Biathlon dla każdego” w Krosnowicach (dolnośląskie) był ostatnim elementem kursu organizowanego przez Polski Związek Biathlonu na sędziego tejże dyscypliny. W ramach kursu odbyło się 2-dniowe szkolenie teoretyczne w Dusznikach-Zdroju (zakończone pisemnym egzaminem), a w części praktyczniej jako przyszli sędziowie dbaliśmy o poprawny przebieg zawodów.

Special Olympics National Games, Berlin 2022

Nowina o przyjęciu na Special Olympics National Games w Berlinie zastała mnie 24 marca w autobusie MPK. Nie pamiętam już skąd wracałam, ale dokładnie pamiętam na jakim przystanku stał autobus, gdy odczytałam wiadomość od organizatora. Dlaczego ten wolontariat był (i wciąż jest) dla mnie tak ważny?

Wolontariat w Berlinie był moim pierwszym wolontariatem zagranicznym. Mimo mnóstwa obaw (czy sobie poradzę na wolontariacie za granicą, czy dogadam się ze swoją przeciętną znajomością niemieckiego) – zaryzykowałam. Było warto! 🙂

Druga część berlińskiej przygody już w czerwcu 2023 podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Berlin 2023.

miedzynarodowy dzien wolontariusza

EYOF 2022 Bańska Bystrzyca

miedzynarodowy dzien wolontariusza

Czas w Bańskiej Bystrzycy / Zwoleniu miałam zaplanowany inaczej. Poza wolontariatem chciałam spędzić go z bliską mi osobą… jednak życie potoczyło się inaczej. Kilkukrotnie rozważałam rezygnację na rzecz Monachium (o którym przeczytasz poniżej), jednak ostatecznie zdecydowałam się pojechać na Słowację.

I mimo tych trudnych początków, dla mnie był to jeden z najlepszych wolontariatów, na jakich byłam. Poznałam masę nowych wspaniałych ludzi, z którymi kontakt mam do dziś.

(nawet uroniłam łzę podczas pożegnania ze swoim zespołem)

European Championships Monachium 2022

Z kolei najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku, czyli European Championships 2022 można uznać za dość sporą porażkę. Na tydzień przed moim wyjazdem do Niemiec anulowano wszystkie zmiany dla teamu, który miałam wspierać – z możliwością wyboru zmian w innych zespołach.

Niestety, nie było już terminów, które by mi nie kolidowały z pracą zawodową, więc wybrałam jedyny pasujący termin – czyli zawody w tenisa stołowego w sobotę.

miedzynarodowy dzien wolontariusza monachium

Infoshare Gdańsk 2022

miedzynarodowy dzien wolontariusza infoshare

Wolontariat podczas konferencji Infoshare był dla mnie w tym roku bardzo wyjątkowy, gdyż organizatorzy zaproponowali mi “stanowisko” Team Leadera / kierownika sceny Advanced Dev Blue.

Miałam przyjemność współpracować z organizatorami, ekipą techniczną oraz moimi wolontariuszami, aby ta najbardziej techniczna (pod względem prezentowanych treści) scena działała bez zarzutu podczas konferencji.

To były bardzo intensywne 2 dni pracy podczas konferencji + miesiące wcześniejszych przygotowań.

Kolejna edycja już w przyszłym roku – możecie się mnie tam spodziewać 😉

Program Mentoringowy DareIT

W najbliższym czasie na moim blogu pojawi się dużo treści związanych z Programem Mentoringowym. Zachęcam Cię do odwiedzania moich mediów społecznościowych, aby nie przegapić nowych wpisów. Możesz też zaglądać do zakładki “Mentoring” – będą tam wszystkie opublikowane przez mnie treści 🙂

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – podsumowanie

Na zakończenie – chcę podziękować wszystkim, którzy wspierają mnie w mojej wolontariackiej przygodzie. Zarówno osobom, które mi zaufały i pozwalają mi być częścią wspaniałych wydarzeń, jak i firmie Qodeca, która wspiera realizację swoich pracowników (także przez możliwość pracy zdalnej).

Wraz z 58 innymi kobietami współnapisałam książkę o dzieleniu się wiedzą i zarabianiu na niej online.

Chcesz wiedzieć więcej?

2 komentarze do “Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2022”

  1. Pingback: Konferencje 2023 - Jolanta Klima

  2. Pingback: Podsumowanie 2022 roku - Jolanta Klima

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *