Przejdź do treści
Strona główna » Tester oprogramowania czy warto nim zostać? 5 najważniejszych faktów

Tester oprogramowania czy warto nim zostać? 5 najważniejszych faktów

Zapraszam dziś na pierwszy wpis z serii, który przybliży Ci, jak wygląda praca testera oprogramowania! Jeśli jesteś w tym momencie swojego życia, w którym zastanawiasz się nad dalszą ścieżką zawodową albo chcesz się przebranżowić i zostać testerem oprogramowania to ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź 5 najważniejszych faktów o pracy testera oprogramowania! Mam nadzieję, że ich świadomość pozwoli Ci podjąć decyzję czy warto zostać testerem oprogramowania.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester wchodzi w skład zespołu projektowego i jest bardzo ważnym członkiem tego zespołu. Najprościej mówiąc, tester sprawdza, czy program albo system stworzony przez zespół projektowy działa prawidłowo. Sprawdza też, czy działa on zgodnie z oczekiwaniami klienta i użytkownika.

Obie te perspektywy są ważne. Zespół projektowy musi uwzględnić cele i potrzeby zarówno zamawiającego (np. cele finansowe) jak i końcowego użytkownika (np. potrzeba intuicyjnej obsługi).

Następnie raportuje wykryte usterki i błędy  deweloperom.

Dokonując inspekcji oprogramowania, tester:

 • szuka błędów w działaniu programu, np. nieaktywny przycisk,
 • weryfikuje zgodność działania programu z przepisami odpowiedniego prawa,
 • upewnia się, czy spełnione zostały wymagania określone przez klienta w umowie,
 • sprawdza, czy system jest łatwy w obsłudze.

Konkretne zadania zależą od systemu, który jest testowany oraz umiejętności i doświadczenia testera.

Kto może zostać testerem oprogramowania?

Tutaj dobra wiadomość! W teorii — każdy! Nie trzeba mieć skończonych studiów z informatyki (lub podobnych studiów czy kursów). Testowanie oprogramowania, to dziedzina, w przypadku której, każde doświadczenie — często nawet to z dziedzin bezpośrednio niepowiązanych — jest wartościowe.

Oczywiście, najlepiej w tym zawodzie odnajdą się osoby skrupulatne, dociekliwe, z okiem do szczegółów i  cierpliwe. Przyda się też umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz myślenia logicznego i analitycznego. Niejednokrotnie trzeba zaglądać do dokumentacji technicznej. Porównać zawarte tam wymagania ze stanem obecnym i wyciągnąć prawidłowe wnioski, aby zawrzeć je w raporcie.

Warto mieć też chęć do nauki nowych rzeczy.
Dlaczego? Między innymi dlatego, że każdy projekt to nowe wyzwanie. Trzeba podejść do każdego z nich indywidualnie. Choć bazowanie na poprzednich doświadczeniach na pewno zaprocentuje, warto także uczyć się nowych rzeczy. Daje to szansę, na to, by być gotowym na różne scenariusze pracy w konkretnym projekcie.

Poza tym kto nie idzie do przodu, ten się cofa 😉

Ile zarabia tester oprogramowania?

To ta część, w której trzeba się zastanowić czy warto zostać testerem, biorąc pod uwagę posiadane umiejętności, których umiejętności trzeba się nauczyć w stosunku do wysokości zarobków w tej branży. Jakie one są?

Według raportu Sedlak&Sedlak z 2022 roku mediana zarobków miesięcznych testerów software na poziomie juniorskim

 • 4.890 zł brutto (maksymalnie 6000 zł)
 • medium 6.840 zł brutto (maksymalnie 8290 zł),
 • mediana płac seniorów to 10.080 zł brutto miesięcznie (maksymalnie 12.480 zł).

Z kolei raport Next Technology określa miesięczne zarobki testerów:

 • na poziomie juniorskim: 5.929 zł – 9.416 zł netto,
 • mid: 11.481 zł – 18.574 zł netto,
 • senior: 17.050 zł – 24.375 zł
 • i ekspert: 16.176 zł – 25.238 zł.

Czy aby pracować jako tester oprogramowania trzeba umieć programować?

Odpowiedź będzie typowo testerska, czyli to zależy 🙂

Aktualnie możesz zostać testerem manualnym lub automatyzującym.
Z założenia tester manualny testuje “manualnie”, czyli po prostu wykonuje wszystkie czynności, w różnych konfiguracjach ręcznie. Natomiast tester automatyzujący tworzy testy automatyczne, które zaprogramowane mogą testować dany system czy aplikację bez obecności człowieka.

Jeśli Twoim marzeniem jest zostać testerem automatyzującym — znajomość któregoś z języków programowania będzie niezbędna. O tym, jakich języków i frameworków warto się nauczyć, opowiem w kolejnym wpisie. Na początku drogi lub gdy Twoim celem jest otrzymanie pracy jako tester manualny, umiejętność programowania nie będzie niezbędna czy wymagana przez rekrutera. Warto mieć na uwadze, że tak naprawdę wszystko zależy od firmy zatrudniającej.

Czy jest zapotrzebowanie na rynku pracy na stanowisko testera?

Zgodnie z raportem Next Technology, w 2022 roku aż 15% wszystkich ofert z branży IT było skierowanych do testerów / inżynierów zapewniania jakości (Quality Assurance Engineer) na różnych poziomach zaawansowania. Na dzień tworzenia tego wpisu (11 maja 2023) na portalu JustJoinIT znajdują się 923 oferty związane z testowaniem oprogramowania. Na dobrych testerów (zarówno manualnych jak i automatyzujących) w mojej opinii zapotrzebowanie będzie zawsze. Osoby otwarte na nowości i chętne do nauki w tej branży zawsze się odnajdą!

W tym artykule poruszyłam kwestie związane z tym, czy warto zostać testerem oprogramowania. Wymieniłam w mojej opinii 5 najważniejszych kwestii, czyli czym zajmuje się tester oprogramowania, kto może nim zostać, ile zarabia i czy musi umieć programować. Jeśli masz jakieś pytania, daj znać w komentarzu!

Jeśli myślisz o przebranżowieniu i zostaniu testerem oprogramowania, to na pewno chcesz to zrobić z głową. Zapraszam Cię zatem na mój program mentoringowy, gdzie pod opieką doświadczonego testera osiągniesz swój cel. Ten program to świetna okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia kariery w testowaniu oprogramowania. Nie trać więcej czasu, tylko marząc o swojej przyszłej karierze. Skorzystaj z programu mentoringowego i zacznij realizować swoje marzenia już dziś!

Wraz z 58 innymi kobietami współnapisałam książkę o dzieleniu się wiedzą i zarabianiu na niej online.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *