W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz bardziej popularna. W głównej mierze przyczyniła się do tego pandemia COVID19. Pracodawcy, by zapewnić sobie ciągłość funkcjonowania w obliczu zagrożenia epidemicznego, część swoich usług przeniosła do sieci. Obsługa klientów również przeniosła się do Internetu. Praca testera z założenia polega na pracy z oprogramowaniem, więc wydawać by się mogło, że mogą oni pracować zdalnie. Sprawdź w dzisiejszym artykule, jak pracuje tester w 2023 r. Zdalnie i elastycznie z każdego miejsca na Ziemi? A może woli przychodzić codziennie do biura?
W tym wpisie przedstawię Ci różne możliwości, jakie firmy obecnie proponują (choć musisz pamiętać, że nie każda firma na nie pozwala).
Generalnie, tak jak wspomniałam wcześniej, pandemia sporo w tym temacie zmieniła. Od 2020 roku obserwujemy dużo więcej ofert typowo zdalnych lub hybrydowych. Zdalne, jak sama nazwa wskazuje, to te, które wykonujesz z własnego domu albo coworkingu. Hybrydowe, to te, które wykonuje się częściowo zdalnie, a częściowo przychodząc do biura. Na dzień tworzenia tego wpisu, w serwisie Just Join IT znajduje się 881 ofert pracy w zawodzie testera oprogramowania. Z tego po wyfiltrowaniu ofert zdalnych (Fully Remote) zostaje tylko 116 ofert, czyli ok. 13% całości. Dodatkowo mówię tu o ofertach z wszystkich poziomów zaawansowania (czyli nie tylko dla osób rozpoczynających swoją karierę).
Trochę badań i statystyki o tym jak pracują testerzy
Zgodnie z raportem Next Technology w 2022 roku w 61% ofertach pracy znajdowała się możliwość całkowitej pracy zdalnej. W 38% ofert nie było możliwości całkowitej pracy zdalnej. A tylko w 1% ofert nie było informacji na temat trybu pracy. Co więcej, w porównaniu do 2021 roku liczba ofert pracy ze 100% możliwością pracy zdalnej zwiększyła się o 21 punktów procentowych. Według wspomnianego raportu, 70% specjalistów IT pracuje całkowicie zdalnie (ale tylko 57% wszystkich uważa, że jest to optymalne rozwiązanie). 42% specjalistów wybrało jako optymalny model pracy — pracę hybrydową. Tylko 1% ankietowanych uważa, że najlepsza jest praca z biura.
Dodatkowo według tego raportu wynika, że 70% ankietowanych pracuje całkowicie zdalnie. 9% ankietowanych pracuje 4 dni w tygodniu zdalnie, 6% ankietowanych pracuje 3 dni w tygodniu zdalnie, kolejne 6% pracuje 2 dni w tygodniu zdalnie, 3% osób pracuje 1 dzień w tygodniu zdalnie, a 6% pracuje całkowicie stacjonarnie. Zwracam jednak uwagę na to, że 57% ankietowanych chciałoby pracować całkowicie zdalnie. Ale jest spora część ankietowanych, bo aż 19% uważa, że optymalną liczbą dni zdalnych w tygodniu jest 4. 15% ankietowanych uważa, że są to 3 dni zdalne, 7% – 2 dni zdalne, a po 1% – wybiera 1 dzień w tygodniu lub pracę całkowicie stacjonarną.
Praca zdalna — zaleta czy wada?
Testerzy, którzy pracują zdalnie, mają sporą elastyczność w planowaniu swojego czasu pracy. Z kolei praca z biura ułatwia bezpośrednią komunikację i współpracę z innymi członkami zespołu projektowego. Jednakże niezależnie od tego czy tester pracuje zdalnie, hybrydowo czy stacjonarnie jego najważniejszym zadaniem jest testowanie oprogramowania. Testuje pod kątem występowania defektów, błędów, testowania jakości, zgodności z wymaganiami, zgłaszania usterek deweloperom, retestowania. Generalizując — są trybikiem w maszynie rozwiązywania problemów z oprogramowaniem. Niezależnie od tego jak pracuje tester oprogramowania, wymaga to skupienia, samodyscypliny i umiejętności zarządzania sobą w czasie.
Jeśli myślisz o przebranżowieniu i zostaniu testerem oprogramowania, to na pewno chcesz to zrobić z głową. Zapraszam Cię zatem na mój program mentoringowy, gdzie pod opieką doświadczonego testera osiągniesz swój cel. Ten program to świetna okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia kariery w testowaniu oprogramowania. Nie trać więcej czasu, tylko marząc o swojej przyszłej karierze. Skorzystaj z programu mentoringowego i zacznij realizować swoje marzenia już dziś!