Testerzy oprogramowania pełnią kluczową rolę w zapewnieniu najwyższej jakości i niezawodności w działaniu oprogramowania. Zapewne dlatego coraz częściej wyszukujecie w sieci odpowiedzi na pytanie: “Czy tester programowania musi umieć programować?” Odpowiedź jest krótka i bardzo testerska. Brzmi ona… to zależy. Odpowiedź dłuższą i mam nadzieję, wyczerpującą znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Tester oprogramowania nie musi być programistą w pełnym znaczeniu tego słowa. Testerzy nie tworzą kodu mniej lub bardziej skomplikowanych programów czy aplikacji od podstaw. Jednakże, posiadanie umiejętności programowania może być dla nich bardzo przydatne.
Aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu tego wpisu, należy rozpocząć od podziału na testerów manualnych i automatyzujących.
Testerzy manualni i automatyzujący
Jak obie nazwy wskazują:
Tester manualny testuje manualnie, czyli samodzielnie klika po aplikacji w celu jej sprawdzenia i znalezienia defektów.
Tester automatyzujący tworzy testy automatyczne, czyli takie, które będą się wykonywały również bez udziału człowieka. Tworzenie takich testów rozpoczyna się poprzez przygotowanie efektywnych skryptów automatyzacyjnych. Testy, które nie wymagają udziału człowieka, mogą mocno przyspieszyć proces testowania. Dlatego też umiejętność programowania i znajomość języków programowania są umiejętnościami pożądanymi na tym stanowisku.
W związku z powyższym — zaczynając karierę jako tester manualny, nie musisz umieć programować. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy myślisz o karierze testera automatyzującego — wtedy znajomość któregoś z języków programowania będzie wymagana. Warto jednak pamiętać, że dobry tester automatyzujący także powinien posiadać wiedzę na temat testowania oraz technik testowania manualnego.
Dlaczego warto umieć programować w tym zawodzie?
- znajomość języków programowania oraz struktury kodu podczas wykrywania błędów i defektów pozwala na lepsze ich zrozumienie, a co za tym idzie efektywniejszą identyfikację zalegającego problemu
- posiadanie umiejętności programowania ułatwia komunikację z zespołem programistycznym. Podczas zgłaszania znalezionych defektów tester może je bardziej precyzyjnie opisać raportując je do deweloperów
Podsumowując: nie musisz umieć programować na stanowisku testera oprogramowania, jednakże ja zalecam nauczenie się podstawowych języków. Zgodnie z raportem Next Technology, w ogłoszeniach o pracę najczęściej pojawiały się takie języki programowania jak: Java, Python i JavaScript. Zdecydowanie ułatwi Ci to pracę, a także rozszerzy możliwości na rynku pracy (a co za tym idzie $$). Jednak na samym początku warto mieć na uwadze, aby posiąść umiejętności zawarte w tym wpisie.
Chcesz być testerem?
Jeśli myślisz o przebranżowieniu i zostaniu testerem oprogramowania, to na pewno chcesz to zrobić z głową. Zapraszam Cię zatem na mój program mentoringowy, gdzie pod opieką doświadczonego testera osiągniesz swój cel. Ten program to świetna okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia kariery w testowaniu oprogramowania. Nie trać więcej czasu, tylko marząc o swojej przyszłej karierze. Skorzystaj z programu mentoringowego i zacznij realizować swoje marzenia już dziś!
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.
Świetny post, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.s