Podjęłaś decyzję. Zmieniasz zawód / branżę / pracę. Wysokie zarobki, mnóstwo ofert, rynek pracownika. Wysłałaś pierwsze, drugie, dziesiąte, trzydzieste CV. Nic. Brak odpowiedzi. Odpowiedź negatywna. Zaproszenie na rozmowę. Odpowiedź negatywna. Znasz tę sytuację? Wiem, że jest ona dla Ciebie trudna, dlatego pomogę Ci się z niej wydostać.
Nie tylko Ty tak masz. Kilka razy w tygodniu dostaję pytanie: Jak wejść do tej branży IT? Jak dostać tę pierwszą pracę i zacząć zbierać doświadczenie zawodowe? Dlaczego nie dostaję odpowiedzi na swoje CV? Co mogę zrobić, aby być bardziej konkurencyjną? Mam dla Ciebie 3 pomysły na to, aby wyróżnić się spośród grona kandydatów i zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej pracy na stanowisku testerki oprogramowania.
Pomysł 1 – bądź na bieżąco z ofertami pracy
Ten punkt może wydać Ci się trywialny. Co to za filozofia, być na bieżąco? A co niby robię, skoro chcę dostać nową pracę? Wiem, przeglądasz oferty prawie codziennie. Co Ty na to, żeby zacząć wyciągać z nich wnioski? Przeglądając oferty pracy na testera oprogramowania / QA Engineera / inne stanowisko, którym jesteś zainteresowana – wypisz sobie wymagania pracodawców. Dzięki temu dowiesz się, jakie umiejętności czy znajomość programów są potrzebne na wymarzonym stanowisku. Pomoże Ci to wybrać te elementy, na których warto się skupić zdobywając lub poszerzając Twoją wiedzę i umiejętności.
Pomysł 2 – doszlifuj swoje CV
Myślę, że nie raz i nie dwa słyszałaś o tym, żeby dostosowywać swoje CV do oferty pracy, na którą aplikujesz. W obecnych czasach, gdy pierwszy “przegląd CV” jest robiony automatycznie po słowach kluczowych, ma to jeszcze większe znaczenie. Niestety, nikt nie ma takich mocy przerobowych, aby osobiście przejrzeć 100 / 200 / 300 otrzymanych aplikacji. Zautomatyzowanie tego procesu ma pomóc wybrać osoby, które spełniają wymagania pracodawcy, bo po prostu napisały o nich. Nie chodzi tu o to, żeby kłamać. Jednak jeśli coś potrafisz i pracodawca w ogłoszeniu napisał o tym w wymaganiach – zawrzyj to w swoim CV, nawet jeśli wydaje Ci się to niewystarczająco ważne.
Pomysł 3 – poszerzaj swoją wiedzę
Próby zdobycia pracy, gdy zdobędziesz już wiedzę i umiejętności niezbędne na stanowisku testerki oprogramowania, nie zwalniają Cię z dalszego rozwoju. Dlaczego? Ponieważ praca testera to ciągła nauka nowych rzeczy, aplikacji, programów itp. Zmieniają się trendy, zmieniają się języki programowania i frameworki (jeśli chcesz automatyzować), zmieniają się podejścia do testów. Twoja chęć do nauki, zwłaszcza pokazana w procesie rekrutacyjnym, jest niewątpliwą zaletą przyszłego pracownika.
Znasz już 3 sposoby na to, aby zwiększyć szansę na dostanie pracy jako testerka oprogramowania. Świadome przeglądanie ofert pracy, dostosowanie do nich swojego CV oraz ciągły rozwój to pomysły, które z pewnością pomogą Ci spełnić marzenie o pracy w branży IT. A jeśli czujesz, że chcesz czegoś więcej – umów się na 15-minutową, darmową konsultację i pogadajmy o tym, jak mogę Ci pomóc podczas procesu mentoringowego.