Przejdź do treści
Strona główna » Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

W trakcie swojej testerskiej drogi na SJSI (czyli Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych) natknie się każdy. Czy to chcąc zdawać certyfikat testerski, czy jako partnera jakiejś konferencji. Dlatego rozpoczynając temat egzaminów testerskich (którym będziemy zajmować się przez cały miesiąc), chcę zacząć od tego, czym właściwie jest SJSI oraz jakie inicjatywy podejmuje i wspiera.

Czym jest SJSI?

Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych to organizacja non-profit wspierająca rozwój społeczności IT poprzez szeroko rozumiane wspieranie rozwoju osobistego. Działalność SJSI obejmuje wsparcie certyfikacji osób i organizacji, aktywizację społeczności i stworzenie bezpiecznego obszaru wymiany doświadczeń. Istotnym elementem naszych działań jest ujednolicenie terminologii dotyczącej zagadnień związanych z zarządzaniem jakością w szczególności testowaniem czy analizą biznesową oraz wsparcie lokalnych i międzynarodowych inicjatyw służących wdrażaniu dobrych i sprawdzonych procesów i praktyk.

https://sjsi.org/o-nas/misja/

Inicjatywy Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych

SJSI jest organizatorem wielu konferencji dot. jakości (sama dowiedziałam się o niektórych dopiero przygotowując się do stworzenia tego wpisu). Te inicjatywy to:

  • TestWarez – wspomniałam o nim we wpisie dot. tegorocznych konferencji. Jest to największa i najstarsza konferencja w Polsce dot. jakości oprogramowania.
  • reQuest – konferencja, która w 2022 roku nie odbyła się. Wg informacji od organizatorów, trwają prace nad nową formą tego wydarzenia. Czekam z niecierpliwością 😉
  • Na Podbój IT – to z kolei zupełna świeżynka na polskiej scenie konferencyjnej. Pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku w Łodzi. Tegoroczna ma odbyć się w Krakowie, więc ponieważ jest to konferencja dla początkujących w branży IT, zachęcam mocno do obserwowania (w mojej opinii wydaje się bardzo ciekawa).
  • oraz…

Egzaminy

Egzaminy, czyli to z czego większość zna SJSI. Stowarzyszenie umożliwia nam zarówno zdawanie egzaminów w ramach certyfikacji ISTQB, IREB oraz TMMi, jak i udostępnia materiały do nauki. Oczywiście nie trzeba uczyć się samodzielnie – jest masa firm, które posiadają kursy przygotowujące do wspomnianych egzaminów. (Na temat kursów przygotowujących do egzaminów nie mogę niestety nic powiedzieć, ponieważ zdając swój egzamin ISTQB FL nie korzystałam z żadnego kursu przygotowawczego).

Podsumowanie

Jak widzisz, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych ma nam wiele do zaoferowania. Najważniejsze, żeby chcieć z tego korzystać. Zwłaszcza, że materiały do egzaminów są darmowe 😉

Słyszałeś/aś wcześniej o SJSI? A może brałeś/aś udział w konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie? Daj znać w komentarzu!

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych – dzielmy się wartościowymi materiałami 🙂

Wraz z 58 innymi kobietami współnapisałam książkę o dzieleniu się wiedzą i zarabianiu na niej online.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *