Przejdź do treści
Strona główna » Czego się uczyć jako początkujący tester oprogramowania?

Czego się uczyć jako początkujący tester oprogramowania?

Stąd jeśli myślisz o pracy testera oprogramowania, to artykuł powinien być dla Ciebie pomocny. Czego się uczyć jako początkujący tester oprogramowania?

Gdy zaczynałam swoją przygodę z testowaniem, uczyłam się tego, co było mi potrzebne. Jednak zaczęłam testować, zanim dowiedziałam się, jak to się właściwie robi 😅 Trafiłam w tę część branży IT z przypadku (o czym napiszę jeszcze w innym wpisie).

To zależy.

Wiem, to nie jest odpowiedź, którą chce się zobaczyć, po kliknięciu we wpis. Prawda jest taka, że:

  • jeśli pracujesz już jako tester: to będziesz uczyć się tego, co jest Ci potrzebne. Ja przynajmniej tak miałam na początku.
  • jeśli chcesz pracować jako tester: pamiętaj, że nie da nauczyć się wszystkiego. Większość z tematów wymienionych poniżej to są narzędzia, z których będziesz płynnie korzystać, gdy po prostu będziesz ich używać (nie wystarczy obejrzenie kursu online, trzeba będzie robić zadania i ćwiczyć korzystanie z tych narzędzi).

Co ważne, tematy zostały wybrane przeze mnie na podstawie własnych doświadczeń. Również tego, co może się przydać w nowej / pierwszej pracy jako tester.

ISTQB FL

Mimo wielu różnych komentarzy wciąż w wielu ofertach pracy pojawia się informacja, że certyfikat ISTQB Foundation Level / Poziom Podstawowy jest mile widziany. I choć do najtańszych on nie należy (sam egzamin na dzień 19.01.2023 r. kosztuje: 891,75 zł brutto), dobrze jest móc na początku swojej drogi pokazać, że ma się wiedzę z zakresu ISTQB FL udokumentowaną certyfikatem (choć pamiętaj: samo posiadanie certyfikatu ISTQB FL nie oznacza, że nie padnie o to pytanie podczas rozmowy o pracę – wręcz jest duża szansa, że rekruter zada kilka kontrolnych pytań 😉 ).

Stąd jeśli jest temat postu – czego się uczyć jako początkujący tester, to ja zalecałaby w pierwszej kolejności, poznać samego sylabusa ISTQB. Będzie on idealnym wstępem pod egzamin i uzyskania certyfikatu.

Język angielski

Bardzo dużo informacji nie jest przetłumaczonych na język polski. Na wiele trudnych pytań zna jednak odpowiedź anglojęzyczny Internet, np. na portalu Stack Overflow. Do tego jednak wymagana jest znajomość angielskiego. Jeśli do tego pracujesz z klientem z innego kraju, znajomość angielskiego to po prostu must-have.

Wyszukiwanie informacji i precyzyjne formułowanie swoich myśli

Podobnie jak w punkcie powyżej – na wiele pytań Internet zna odpowiedź. Tylko trzeba go o to odpowiednio zapytać. Podobnie jak wiele odpowiedzi może być w dokumentacji projektowej. Trzeba poszukać.;) Jeśli jednak masz pewność, że nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie – warto kogoś zapytać. Ważne przy tym jest, żeby tak dokładnie sprecyzować pytanie, żeby było jak najmniej miejsca na domysły. Bo jeśli ktoś będzie się musiał zastanawiać, o co Ci chodziło, możesz nie dostać odpowiedzi, jakiej oczekujesz, bo po prostu nie zostaniesz odpowiednio zrozumiany/a. Ta sama zasada odnosi się np. do zgłaszania znalezionych błędów. Osoba, która będzie naprawiać problem NIE POWINNA domyślać się, o co Ci chodziło. Masz do zgłoszenia trudny przypadek, który niełatwo jest odpowiednio opisać? Dodaj zrzuty ekranu, nagraj film, itp. Wszystko, co może pomóc programiście (i Tobie, jeśli zdarzy się tak, że błąd zostanie poprawiony za 3 miesiące i trzeba będzie sprawdzić, czy jest OK 😉 ).

DevTools / Postman

Wahałam się, czy dodawać ten punkt. Jeśli testujesz aplikacje webowe, to na pewno się przyda. Nie chodzi o to, że masz stać się specjalistą od REST API. Ale umiejętność sprawdzenia odpowiedzi z serwera – przyda się. Umiejętność sprawdzenia, czy to, co przyszło z backendu jest poprawnie wyświetlane na froncie – przyda się. I owszem, można się bać, że to są bardziej “narzędzia developerskie”. Warto jednak wiedzieć, że coś takiego istnieje i może pomóc w codziennej pracy. Super dokumentację na ten temat ma Google (na co dzień korzystam Google DevTools).

SQL

Postawy SQLa także warto znać. Przydają się także przy testach, aby sprawdzić, czy wszystkie dane wyświetliły/zapisały się tak, jak powinny. Instrukcje / komendy, które warto znać:

  • SELECT (najważniejsza, bo wyszukuje dane),
  • INSERT (do dodania danych do tabeli),
  • DELETE (do usuwania danych),
  • DROP DATABASE (aby nie dać się podpuszczać – usuwa ono całą bazę danych),
  • klauzule umożliwiające sortowanie i grupowanie danych.

GIT

Tu podobnie jak z DevTools/Postmanem – nie musisz być programistą, żeby wiedzieć, co to jest. Do czego jest wykorzystywane i do może się przydać. Na pewno świadomość tego, czym jest system kontroli wersji ułatwi Ci zrozumienie, o czym rozmawiają programiści. A czasem również, dlaczego coś się da (lub jeszcze nie da) przetestować. Gdy w końcu zdecydujesz się na rozpoczęcie automatyzacji testów, będziesz korzystać z tego na co dzień. 😉

Czego się uczyć jako początkujący tester oprogramowania – podsumowanie

Powyższe elementy wg mnie najważniejsze na początek, mogą się przydać w nowej / pierwszej pracy jako tester. Mam świadomość, że nie wyczerpałam tematu i nie uwzględniłam kwestii takich, jak: narzędzia do zgłaszania błędów czy samo w sobie zgłaszanie błędów. Jednak doświadczenie podpowiada mi, że nawet przy takim narzędziu jak JIRA, firmy mogą w znacząco różny sposób z nich korzystać. Tę umiejętność nabierzesz w ciągu pierwszych dni pracy. Podobnie ze zgłaszaniem błędów. Jeśli wiesz, co powinno zawierać zgłoszenie błędu i umiesz to zrobić, to dostosowanie się do firmowych wymagań będzie dla Ciebie proste.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny, udostępnij go osobom, które są na początku swojej testerskiej ścieżki <3

Przypominam także o zakładce: ‘Testowanie oprogramowania‘, aby łatwo można było wrócić do tych postów – dodaj do ulubionych, żeby być na bieżąco! 🙂

Photo by Firmbee.com on Unsplash

Wraz z 58 innymi kobietami współnapisałam książkę o dzieleniu się wiedzą i zarabianiu na niej online.

Chcesz wiedzieć więcej?

1 komentarz do “Czego się uczyć jako początkujący tester oprogramowania?”

  1. Pingback: Czy tester programowania musi umieć programować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *